Co je Rhodium - Vázanky.com - Kravaty, manžetové knoflíčky, svatební vesty

Rychlý kontakt
My status
Aktuálně
Facebook
Od 1. ledna 2012 jsou Vázank.com na sociální sití Facebook, staňte se našimi přáteli a sledujte aktuální informace.

Co je Rhodium

Coje to Rhodium?

 

Rhodium je ušlechtilý kov ze skupiny platinových prvků. Chemická značka tohoto prvku je Rh. Má stříbřitě bílou barvu často k nerozeznání od stříbra. Chemicky je mimořádně stálé s poměrně vysokým bodem tání. Hlavní uplatnění nalézá ve slitinách s platinou při výrobě termočlánků, chemicky a teplotně odolných součástí průmyslových výrobních zařízení a poslední dobou i pří výrobě klenotnických šperků (například manžetové knoflíčky a spony na vázanku).

 

Vlastnosti a historie rhodia

 

Rhodium je mimořádně chemicky odolné a neochotně se rozpouští pouze v lučavce královské nebo za vysokého tlaku v koncentrované kyselině chlorovodíkové za přítomnosti chloristanu sodného. Společně s palladiem a rutheniem patří do tzv. triády lehkých platinových kovů.

 

Anglický chemik William Hyde Wollaston,objevitel Palladia, objevil rok poté, v roce 1803, i rhodium. Název je odvozen z jeho barvy, růžové barvy rhodiových sloučenin (růže je řecky rhodon). Jedná se o ušlechtilý, odolný, poměrně tvrdý kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí a vždy společně s jinými drahými kovy. Největšími světovými nalezišti jsou platinové doly v Jihoafrické republice a pohoří Ural. V Jižní Americe se vyskytuje rhodium společně se zlatonosnými rudami a v Kanadě se nachází jako příměs rud niklových.

 

Využití

 

Ve sklářském průmyslu slouží jeho slitiny s platinou pro výrobu zařízení na tažení optických vláken.

Značně velkých objemů dosahuje výroba termočlánků pro vysoké teploty na bázi slitin rhodia s platinou.

V omezené míře se rhodium používá k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů. Poslední dobou se často rhodiují stříbrné šperky, které tak jsou odolnější vůči vnějším vlivům (světlo, vlhko, lidský pot a další.), před korosivním černáním a zvyšuje se jejich lesk. Další jeho důležitou výhodou je, že je antialergické.

 

Jaké šperkařské společnosti tento kov využívají?

 

Asi se budete divit, ale je jich dost, dokonce i u nás, v České republice. Jednou z nejznámějších je crystal Swarovski, který ji využívá pro lesk a vysoké odolnosti. A je tu spousty jiných šperkařských firem či zlatníku, kteří využili jeho jedinečné vlastnosti.