Manžetové knoflíčky - Vázanky.com - Kravaty, manžetové knoflíčky, svatební vesty

Rychlý kontakt
My status
Aktuálně
Facebook
Od 1. ledna 2012 jsou Vázank.com na sociální sití Facebook, staňte se našimi přáteli a sledujte aktuální informace.

Znovuobjevené manžetové knoflíčky nesmí chybět ani na Vaší košili


Sobota 26. 4. 2008 | AUTOR: Blanka Florová | www.moda.cz

Manžetové knoflíčky – móda, která vznikla v sedmnáctém století, se dnes s velkým úspěchem vrací. Naučte se mažetové knoflíčky správně nosit a podívejte se na jejich aktuální módní design. Zařaďte se mezi elitu, která ví, že bez manžetových knoflíčků nebude vaše elegance nikdy dokonalá. Než začnete nosit manžetové knoflíčky a než si začnete vybírat mezi módními vzory knoflíčků, přečtěte si něco o jejich historie a naučte se je také správně nosit.

Pradávný původ manžetových knoflíčků

Manžetové knoflíčky jsou stálým prvkem mužského stylu skoro 800 let. Před jejich pravým využitím, jaké známe dnes, krejčí používali knoflíky pouze jako ozdobu. Lidem držely jejich šaty dohromady jen sponky, krajky a opasky.

vintage Teprve během 13. století je krejčí začali používat k sepínání oblečení. Během renesance se popularita knoflíků zvýšila. Knoflíčková móda však byla zpočátku jen pro šlechtu.

Později klenotníci začali vyrábět to, co nazývali „knoflíky rukávů“. Ve stříbře a zlatě, na kterém leptáním tvořili vzory, a často je také pokrývali drahými kameny. Na svatbách královských rodin a při jiných slavnostních událostech se stalo nošení manžetových knoflíků symbolem džentlmenů.

Skleněné knoflíky se objevily ve druhé polovině 17. století jako křiklavější, ale levnější alternativa k diamantům. Během 18. století byl nalezen nový šperkařský materiál – skleněná keramická směs, která byla vyrobená z broušeného skla a podobala se drahokamům. Tento materiál se stal populárním nejen pro manžetové, ale i pro obyčejné knoflíky. Anglická móda se rozšířila do Francie, a začala být populární mezi šlechtou. V roce 1788 se objevil první záznam slova „manžetový knoflíček“.

V pozdní napoleonské době zdokonalil vynálezce Faberge vypalovací pec na smaltované klenoty a začal je vyvážet po celém světě.

Kdy se objevila přeložená manžeta košile

V roce 1845 se s románem Alexandra Dumase, popisujícím barona Danglarse zdobeného elegantními manžetami, objevil francouzský požadavek na dvojitou košilovou manžetu. Dumas. Ve svém románu Hrabě Monte Christo Dumas píše: "...vlastník tak skvělého vybavení musí být obdivuhodný. Obzvláště když hleděli na obrovský diamant, který se třpytil v jeho košili, a na červenou pásku, která visela z jeho knoflíkové dírky." Přeložené rukávy Dumasovy postavy inspirovaly francouzské krejčí a začala tak výroba dvojité přeložené manžety nebo tzv. „francouzské manžety“. Ta zůstala populární 150 let jako prostředek pro nošení manžetových knoflíčků.

Manžetové knoflíčky nejen pro bohaté

modern Nošení manžetových knoflíčků se rozšířilo a stalo se všudypřítomným během 19. století. Napodobeniny drahokamů, například skleněné směsi, křišťál, zlaté a stříbrné pláty a slitiny kovů, byly používány k výrobě manžetových koflíčků a zároveň byly dostupné všem. V pozdní viktoriánské době byly manžetové knoflíčky a košilové cvočky nezbytným vybavením skříně každého džentlmena. Většina manžetových knoflíčků byla v této době vyráběna stejně jako v sedmnáctém století, se dvěma zdobenými stranami spojenými pojítkem. Ale to se mělo již brzy změnit.

„Podřadní“ výrobci, jako Swank, Anson a Hickok, vyrobili milióny levných manžetových knoflíčků. V šedesátých a sedmdesátých letech se požadavky na manžetové knoflíčky snížily. V osmdesátých letech se francouzské manžetové košile znovu vrátily do mužských skříní a byly extrémně populární.

Víte, kolik stály nejdražší manžetové knoflíčky?

Nejdražší manžetové knoflíčky, které kdy byly prodány, byly původně pořízeny u příležitosti korunovace Edwarda VIII. jeho pozdější manželkou Wallis Simpson. Knoflíčky byly vyrobeny z platiny a posízeny dimanty. Prodaly se v aukci za 440 000 dolarů.

Víte jak nosit manžetové knoflíčky?

Manžetové knoflíčky se nosí vždy ke speciální košili, která má rukávy uzpůsobené jejich připnutí. Takže pokud se rozhodnete stát se dalším příznivcem manžetových knoflíčků, musíte si nejdříve zakoupit speciální košili. Košili koupíte v jakémkoliv specializovaném obchodě s pánskou módou. Avšak nezapomeňte, že košili s rukávy uzpůsobenými pro nošení manžetových knoflíčků bez nich nosit nikdy nemůžete. Neměli byste totiž jak zapnout rukávy.

Na obrázku vidíte jak rukávy košile, které se zapínají pomocí standardně našitých knoflíčků, tak rukávy s dírkami uzpůsobenými sepnutí pomocí manžetových knoflíčků. Manžeta košile pro nošení manžetových knoflíčků může být zcela výjimečně jednoduchá, bez zdvojeného zahnutí. To je však tradičnější a elegantnější.

modern02 Jde o takzvanou francouzskou manžetu, která může mít několik variací – nejznámější zobrazuje obrázek (řádek třech ukázek uprostřed).

Manžetový knoflíček připnete ke speciální košili velice snadno. Vložíte manžetový knoflíček skrz dírky z venku. Pak otevřete otočnou přepážku, abyste zabezpečili manžetu. Nosit manžetové knoflíčky může být trochu nezvyk. Pomůže vám, když si košili s manžetovými knoflíčky oblečete aspoň jednou před danou událostí, na kterou si tuto parádu pořídíte – zvyknete si na ně a pak se cítíte pohodlněji.

ball Jak si správně manžetové knoflíčky vybrat a pro jakou příležitost je nosit Manžetové knoflíčky si vybírejte podle příležitosti. Některé se hodí ke společenským událostem, jiné ke slavnostnějším příležitostem či k dennímu nošení. Pamatujte si, že oděv není uniforma, a máte tudíž mnoho možností a příležitostí k osobnímu vyjádření.